Skip Navigation

Termoprádlo


Termoprádlo, neboli funkční prádlo
má schopnost dobře odvádět pot od těla, předávat jej další vrstvě oblečení, nebo odpařovat tuto vlhkost pryč, přímo do vzduchu. Termoprádlo je antialergické, tělu příjemné, výrazně zlepšuje mikroklima pokožky a přispívá ke spokojenosti a pohodě celého našeho organismu. Termoprádlo je proto vhodné pro sport, rekreaci, práci, ale i pro běžné nošení.

Systém oblékání
Přímo na tělo používejte termoprádlo s nejlepším odvodem - udrží pokožku v suchu a nestudí. Termoprádlo v dalších vrstvách by mělo být hřejivé - propustí vlhkost a zahřejí. Je možné obléci i dvě slabší vrstvy termoprádla na sebe, než použít jednu silnou - dobré vlastnosti dvou vrstev se doplňují. Špatně zvolená "nefunkční" vrstva může zničit veškeré výsledky termoprádla! (termoprádlo na vrstvě bavlněného nátělníku).
Důležité je, aby každá z vrstev oděvu splňovala podmínku propustnosti potu (paroprodyšnosti). Není–li tomu tak, nikdy nemůže být docíleno správné funkčnosti a tedy pocitu naprostého komfortu. V praxi to znamená asi toto: Pokud máme na sobě funkční první vrstvu, ale přes ní si pak oblečeme běžné bavlněné tričko, bavlna pot nasákne a zamezí tak jeho transportu. Podmínka propustnosti potu tedy nebude splněna.

K dosažení co nejlepších výsledků při nošení je výhodné termoprádlo vhodně kombinovat:

1) Základní vrstva - TRANSPORTNÍ
(termoprádlo odvádí vlhkost a stabilizuje tělesnou teplotu)
Úkolem první vrstvy je odvádět pot směrem od organismu do okolí čímž se zabraňuje vzniku diskomfortu. Pro správnou funkci je důležité, aby oděv těsně přiléhal k tělu. Pokud je tato podmínka dodržena, nedojde k přehřátí nebo prochladnutí organismu způsobenému nahromaděním vlhkosti na pokožce.

2) Střední vrstva - IZOLAČNÍ
(termoprádlo tepelně izoluje a odvádí vlhkost)
Druhá vrstva má za úkol dál předávat pot směrem od první vrstvy do okolí a chránit organismus před prochladnutím. Druhou vrstvu tvoří veškeré fleecové oblečení.

3) Svrchní vrstva - OCHRANNÁ
(termoprádlo ochraňuje proti vnějším vlivům)
Úkolem třetí vrstvy je chránit tělo před nepříznivými vlivy počasí. . Musí chránit spodní vrstvy před průnikem vody neboť voda zapříčiňuje ztrátu tepla a tedy navozuje pocit diskomfortu. Dále musí být větruodolná, neboť prouděním vzduchu také dochází k rychlé ztrátě tepla. A dále musí být paroprodyšná, aby nedocházelo k hromadění vodní páry mezi druhou a třetí vrstvou.

Termoprádlo vybírejte tak, aby vám přiléhalo přímo na tělo - záhyby a faldy na příliš velkém tričku znemožňují jeho správnou funkci. Velkou výhodou jsou také ploché švy, které jsou mnohem příjemnější na nošení. Do spodního prádla patří kromě trička samozřejmě i spodky vyrobené ze stejného materiálu. Vhodným používáním termoprádla je zajištěn odvod vlhkosti od pokožky, ale prádlo díky svým vlastnostem zůstává suché. Tím je umožněna ideální termoregulace, cítíme se příjemně a jsme schopni dosahovat nejvyšších výkonů za všech klimatických podmínek.
Jak se udržuje termoprádlo?
Pozorně si přečtěte etiketu se symboly údržby natištěnou, nebo našitou na prádle. Termoprádlo perte v pračce ve vodě teplé maximálně 40°C. Používejte běžný prací prostředek. Nepoužívejte aviváž, může způsobit snížení kapilárního výkonu vlákna. Termoprádlo perte naruby.
Zipy, zkracovače nebo plastické nášivky mohou způsobit u jemnějších pletenin zatržení. Termoprádlo můžete ždímat v pračce. V přírodě stačí termoprádlo prádlo ručně vyprat i ve studené vodě, vyždímat a nechat uschnout. Protože vlákno nemá téměř žádnou nasákavost, rychle schne.