Skip Navigation
Jak vybrat lano BEAL

Jak vybrat lano BEAL

Desatero pro koupi lana

1. Jak budu lano používat?
Na lezení po skalách a na umělé stěně potřebujete lano jednoduché.
Na lezení v horách potřebujete dvojče nebo lana poloviční, na lezení v ledu lana poloviční , čili „půlky“. BEAL jako první výrobce na světě vyvinul lano Joker, které splňuje kritéria pro všechny tři kategorie a můžete ho tak používat všude.

2. Délka lana
Na skalách a na stěnách by délka lana měla být dvojnásobkem délky cest, na které se chystáte, tak, abyste se mohli bezpečně nechat spustit zpátky na zem. Tak třeba na 30m cestu byste měli mít lano dlouhé min 60m. Na horách se nejčastěji používají 50-60m dvojčata a půlky
BEAL tip:
* na umělou stěnu: Wall Cruiser
* na skály: Joker, Booster, Flyer
* hory: Cobra, Ice twin
* ledy: Ice line
* ledovec: Rando

3. Jaké používám jistítko?
Pokud používáte osmu, nebo klasický kyblík, můžete použít lana všech průměrů, jistit byste však měli s rukavicemi!!! Pokud používáte kyblíky nové generace jako např. Reverso 3 Petzl, nebo ATC Guide Black Diamond, pak můžete použít lana různých průměrů od 7,7mm.
Pokud používáte Gri-Gri, potřebujte lano průměru 10-11mm.
BEAL tip:
* při jištění a slaňování používejte rukavice

4. Kvalita lana – rázová síla?
Rázová síla vyjadřuje, jak silný náraz na vás při pádu působí, a jak moc je zatěžováno postupové jištění. Čím je rázová síla menší, tím je lano kvalitnější a je šetrnější k jištění. Lana BEAL dnes nepřesahují hodnotu 8kN!
BEAL tip:
* Stinger, Booster, Flyer, Tiger

5. Odolnost lana - počet pádů?
Počet pádů vyjadřuje obecně odolnost lana. Každé horolezecké lano musí mít nejméně 5 pádů, ale čím více pádů, tím lépe!
Pád přes hranu je nepovinný test, kdy je lano testováno pádem 80kg závaží přes ostrou, kovovou hranu 0,75mm. Lana, která tímto přísným testem projdou, jsou velmi odolná.
BEAL pro lepší orientaci udává i hmotnostní poměr opletu vůči jádru – pokud je poměr opletu 40% a více, jde o velmi odolná lana…
BEAL tip:
* Booster

6. Vodoodpudivá úprava, impregnace?
Na horách je vodoodpudivá úprava žádoucí, na skalách vítaná. Čím lépe impregnované lano je, tím je kvalitnější a má i větší životnost. Mezi špičkovétechnologie patří např. Dry Cover a Golden Dry, kdy jsou všechna vlákna lana ošetřena ještě před pletením, nikoli potom. Tyto úpravy dávají lanům jedinečné vlastnosti a zvyšují životnost.
BEAL tip:
* Všechna jednoduchá lana BEAL (s vyjímkou lan speciálních)mají impregnaci Dry Cover v základní výbavě

7. Značení středu?
Označení středu potřebujete při slanění, abyste nastavili oba konce lana stejně dlouhé. Dobrá lana označení mají. Navíc existuje také Safe Control úprava, kdy je každá půlka lana pletena podle jiného vzoru – jakoby dvě různá lana spojená v půlce. Lana s touto úpravou bývají o 10 – 15% dražší.
BEAL tip:
* Všechna jednoduchá lana BEAL (s vyjímkou lan speciálních)mají Black limit v základní výbavě
* Lana kde si můžete objednat SAFE CONTROL jsou Joker, Booster, Flyer, Top gun

8. Měkkost/tuhost?
Při koupi si lano v obchodě dobře ohmatejte a zmáčkněte kličku lana (ohyb) v dlani, abyste věděli, jak je tuhé. Na tuhých lanech se hůř vážou uzly a špatně se s nimi manipuluje, mají také větší tendenci časem tvrdnout…
BEAL tip:
* Výjimkou mezi „měkkými“ lany BEAL je lano Edlinger, které patří do kategorie levnějších lan, s velmi dobrým poměrem cena/výkon.

9. Barva
Lano by se vám mělo líbit…

10. Obal na lano
Obal na lano patří k základní ochraně lana. O lano byste měli pečovat jako o svůj život…
BEAL tip:
* Všechna jednoduchá lana BEAL s výjimkou lana Edlinger mají obal na lano v základní výbavě zdarma.
* Kvalitní a oblíbené batohy na lano jsou Combi a Combi cliff