Skip Navigation

Jak vybrat dalekohled

www.topoptika.cz Jak vybrat dalekohled
Existuje mnoho optických pomůcek, které lidskému oku dopomáhají blíže spatřit vzdálený předmět, živou bytost nebo detail noční oblohy. Ne každý typ dalekohledu je však vhodný právě na činnost kterou chceme provozovat. Klasické binokulární dalekohledy ( pro obě oči ) se komerčně prodávají již více než 100 let a výrobci během této doby vyvinuli několik typových řad se speciálními vlastnostmi. Takovéto vlastnosti spolu s pozitivním přínosem přinášejí ale i nevýhody v podobě otázek vhodnosti použití, výkonu při různých podmínkách a v neposlední řadě také ceny dalekohledu. Nyní Vám objasníme jednotlivé typy, parametry dalekohledů.
Výkon dalekohledu - parametry
Každý dalekohled má dvou číselné označení jako například 6 x 30 nebo 10 x 50 apod. První z čísel označuje zvětšení ( přiblížení ). Například zvětšení 10x znamená, že pozorovaný objekt vzdálený 1000 m vídíme ze vzdálenosti 100 m ( čím větší zvětšení, tím méně kvalitní obraz ). Druhé číslo udává průměr předních čoček objektivu v milimetrech ( čím větší, tím kvalitnější obraz ). Začátečníci se často domnívají, že čím větší má dalekohled zvětšení, tím lépe. Není to pravda. Dalekohledy s velkým přiblížením jsou vskutku obecně preferovány; efektivněji pronikají "světelným smogem" a jsou obzvláště vhodné na pozorování velmi vzdálených objektů. Velké zvětšení nicméně zužuje zorné pole ( objekty, zejména ty pohybující se pak hledají hůře ), způsobuje ztrátu kontrastu, barevného podání a celkovou kvalitu obrazu. A pokud je dalekohled držen jen v ruce, tak způsobuje asi nejnepříznivější efekt - třes obrazu. To je důvod, proč se pro ruční použití doporučuje dalekohled s zvětšením nejvýše 12x. Pro výkonější dalekohled je vhodné použít nějakou oporu, stativ nebo mít přinejmenším "jistou ruku". Obecně platí že čím je přiblížení dalekohledu menší, tím je obraz kvalitnější ( něco za něco ). Při horších světelných podmínkách ( ráno, večer nebo za špatného počasí ) je proto vhodné přiblížení menší např. 7x nebo 8x. Myslivci například používají dalekohledy 7 x 50 nebo 8 x 56 protože menší zvětšení ve spojení s velkým průměrem předních čoček objektivu jim zajistí perfektní optické vlastnosti i ve špatných světelných podmínkách.
Dalekohledy s proměnlivým přiblížením - tzv. ZOOM
Některé modely dnes prodávaných dalekohledů jsou vybaveny proměnlivým přiblížením tzv. zoomem, což ssebou přináší řadu výhod i nevýhod. Na takových dalekohledech pak naleznete označení např. 8-12 x 25 nebo 10-30 x 50 apod. První parametr nám tedy udává rozsah přiblížení a druhý opět průměr přední čočky objektivu.
Výhody: Dalekohled se zoomem Vám umožní pozorování v dálce i pozorování nablízko. Získáte to nejlepší z obou těchto světů. Najděte v dálce objekt, a pak posunem páčky na dalekohledu přiblížíte pro jeho podrobnou prohlídku. Proměnlivé zvětšení Vám umožní naopak přelétnout zdaleka do blízkého okolí.
Nevýhody: Dalekohledy se zoomem jsou díky své složitější konstrukci ( posuv čoček uvnitř dalekohledu ) většinou dražší, mají větší hmotnost, jsou náchylnější na poškození při pádu. A jak bylo již uvedeno, čím více páčkou ZOOMu přibližujeme, tím klesá celková kvalita obrazu ( menší zorný úhel, horší světelnost, třes obrazu, špatný kontrast a barevné podání, neostré okraje obrazu ). Páčku ZOOMu tedy v praxi využijete tak do 2/3 chodu.
Nutno dodat, že většina profesionálů zoomové binokulární ( pro obě oči ) dalekohledy nepoužívá, ba dokonce ani většina špičkových výrobců je nevyrábí. Proměnlivé přiblížení je zejména výsadou monokulárních ( pro jedno oko ) pozorovacích dalekohledů, protože ty mají většinou větší rozměry, větší průměr přední čočky objektivu a s tím spojenou výhodu větší světelnosti. Zpravidla se používají připevněné na stativu a tím je navíc eliminován třes obrazu při větším přiblížení.
Příklady použití - doporučené typy
Všeobecné použití, dovolená, autoturistika
V této kategorii máme opravdu široký výběr. Vycházíme z předpokladu, že dalekohled budeme vozit převážně v autě, ve vlaku nebo nosit v brašně přes rameno na krátkých procházkách a používat jej převážně za dobrých světelných podmínek. V takovém případě doporučujeme udělat kompromis co se týče velikosti dalekohledu resp. předního průměru čoček. To znamená, že pro takovéto aktivity nejsou vhodné kapesní dalekohledy ( průměr čoček 25, 21 mm a menší ), protože se díky svým malým rozměrům hůře ovládají a mají horší optické vlastnosti. Zejména pro starší lidi s horším zrakem je jsou takovéto dalekohledy nevhodné. A naopak, pokud je pro nás klasický dalekohled s průměrem předních čoček 50 mm příliš velký, doporučujeme průměr čoček alespoň 35 - 42 mm. 7 x 30, 8 x 30, 10 x 30, 7 x 35, 8 x 35, , 10 x 30, 8 x 42, 10 x 42, 10 x 50, 12 x 50
Lov, pozorování ptáků - Nejčastěji 7 x 50 nebo 8 x 56 ( pro zvlášť vysokou světelnost ). Dále je možné použít typy 7 x 35, 7 x 42, 8 x 42. Přednost se dává pogumovaným typům kvůli hluku při manipulaci a zabarvením Camo, zeleným nebo černým.
Divadlo, halové sporty - Pro tyto aktivity jsou vhodné např. dalekohledy 4x21, 4x30, 6x15, 8x21, 8x25 apod. Dalekohledy pro tyto účely se vyznačují malým přiblížením ( použití na krátké vzdálenosti ) i menším průměrem objektivu. Díky tomu jsou kompaktní, dají se snadno strčit do kapsy a jejich optické vlastnosti jsou uspokojivé při dostatečném osvětlení haly nebo pódia v divadle.
Stadionové sporty a pozorování venku na krátké vzdálenosti 7 x 35 Vynikající univerzální dalekohled pro cesty, lov a sporty. Ideální svým velkým zorným polem. Má pohodlnou velikost a hmotnost. Vynikající dalekohled pro podrobnější prohlídku nečekaných pohledů. Optimální vyvážení zvětšení, světelnosti a zorného pole7 x 50
Pro pozorování při slabém světle, při západu slunce vidíte jasněji. Jasnější pozorování v noci, při zatažené obloze a při použití na moři. Má až o 43% větší světelnou mohutnost než standardní dalekohledy. Velký výběr velikostí a konfigurací pro uspokojení většiny uživatelů
10 x 50 Výkonnější. Přiblíží Vám cíl desetkrát. Má největší užitečné zvětšení z dalekohledů pro ruční pozorování. Vysoce světelné ( objektivové ) čočky mu dávají potřebnou světelnost. Je to Vaše příležitost pro ostré a jasné pozorování ve velké dálce
Pro stadionové sporty a pohybující se cíle na krátké vzdálenosti jsou všeobecně vhodné i širokoúhlé typy dalekohledů, často značované jako "Wide" nebo "Extra Wide" - nejlepší pro sledování celého pole), + Zoom (kompaktní typy jsou rovněž přijetelné) Plavba 7 x 50, 7 x 60 (pro největší světelnost), 10 x 50. Přednost je třeba dát vodotěsným nebo pogumovaným modelům. Koncerty pod širým nebem 7 x 35, 7 x 50, 10 x 50, 12 x 50, 16 x 50. Kterýkoli kompaktní, přibližovací nebo širokoúhlý typ (Extra Wide). Pobyt venku, príroda širokoúhlý 7 x 35, 7 x 50, 10 x 50. Kterýkoli širokoúhlý případně širokoúhlý přibližovací typ. Typ dalekohledu
Binokulární dalekohledy se střechovými hranoly (Roof) - snížená hmotnost, kompaktní rozměry. Nejnovější praktická konstrukce. Odstraňuje velkou hmotnost standardního triedru s minimální ztrátou jasnosti a světelnosti. Tvar H těchto dalekohledů se snadno drží a snadno je udžíme v klidu. Při každé příležitosti jsou funkční a stylové. Kompaktní binokulární dalekohledy - malý rozměr, vysoký výkon. Jsou dostatečně malé, aby se vešly do kapsy nebo taštičky; jsou dostatečně výkonné, aby Vás přenesly do středu děje. Robustní venkovní typy. Elegantní a kompaktní. Zdokonalené konstrukce a výrobní metody umožňují zasadit vysoké zvětšení do pohodlných malých rozměrů. Námořní binokulární dalekohledy - vodotěsné s mlhovzdornou ochranou. Tyto triedry poskytují jasný obraz i při špatných povětrnostních podmínkách, včetně mlhy, deště, ledu a slané vody. Standardní vybavení pro zdatné námořníky, dychtivé lovce a aktivní sportovce. Jsou hermeticky utěsněny a propláchnuty dusíkem pro spolehlivou mlhovzdornost. Binokulární hvězdářské dalekohledy - výkon a světelnost. Sbližují výkon dalekohledu s pohodlím poskytovaným jen binokulárními dalekohledy (triedry). Tyto binokulární dalekohledy jsou vynikající pro astronomické pozorování, střežení a studium přírody tam, kde potřebujeme pozorovat podrobnosti na velkou vzdálenost i při špatných světelných podmínkách.
Dalekohled na cestách
Jsou chvíle kdy se dalekohled hodí, většinou však není ?životně? důležitý a proto při minimalizaci věcí, které berete sebou, bývá často vyřazován. Je to škoda, protože lehký pozorovací dalekohled vám nejen obohatí rozhled o podrobnosti, o kterých bez něj nemáte ani tušení, ale pomůže vám vyhledat a předem si prohlédnout další cestu, podrobnosti a možné překážky na ní, můžete také pozorovat volně žijící zvěř a ptáky, ale i obyvatelstvo, zvláště není-li příliš přátelské. Při orientaci v pustinách je to nenahraditelný pomocník!
Dalekohledy vhodné pro outdoor jsou buď jednooké (monokuláry), nebo dvouoké (binokuláry). Konstrukcí se pak rozlišují na dlouhé, většinou výsuvné tzv. spektivy a pak ty, prizmatickými hranoly zkrácené, tzv. triedry. Na trhu narazíte na nejrůznější provedení a můžete si proto vybrat dobře nebo hůř. Já sebou obvykle nosím jen jednoduchý spektiv ruského původu, který byl překvapivě levný a je i dostatečně robustní. Vezmu-li si někdy kvalitní triedr, srovnání se spektivem odhalí velké nedostatky mého levného pomocníka, ale při porovnání jejich váhy a rozměrů opět se příště rozhoduji pro spektiv. Existují také jednoduší, relativně levné triedry, které jsou po všech stránkách lepší než můj cestovní dalekohled, ale rozdíly až tak zásadní tu nejsou. U triedrů se například část světla ztrácí v jejich hranolech (tradiční ?porro? hranoly jsou velké a těžké, ale s malou ztrátou průchozího světla; střechové ?Z? hranoly jsou naopak malé, lehké, používané v tzv. kompaktech, ale ztráta světla v nich je značná) a soustavách čoček, někdy i přes 35 %(!). Triedry mívají širší zorné pole a jsou v ruce příjemně malé, zvláště při delším pozorování. U dalekohledů je velmi důležité použití antireflexní vrstvy na všech čočkách (modrofialový potah), která značně snižuje ztráty světla v objektivu rozptylem a odrazem. Tvoří ji ve vakuu nanesená vrstvička fluoridu magnesia, výhodné je když je opravdu na všech optických částech a někdy bývá i několikanásobně opakována. Označení pak je ?fully-multi coated? a zaručuje také i 70% odfiltrování UV a IR záření. Většinou si koupíte dalekohled s plastovými čočkami, které jsou pro naše pozorování dostatečně kvalitní, levné a hlavně lehké. Skleněné čočky najdete hlavně ve zděděných vojenských a loveckých dalekohledech, které mohou být i velmi kvalitní, bohužel jsou však dost těžké. Důležitá je také odolnost dalekohledu ke vnějším vlivům a zacházení. Například rychlá změna teploty způsobí snadno jeho vnitřní zamlžení, takže některé typy se honosí nejen vodotěsností (O-kroužky), ale i tím, že navíc jsou naplněny dusíkem, čímž všechny problémy s mlžením vám odpadají, jsou ale pak i o dost dražší. Malé triedry lze také výhodně složit, čímž se značně zmenší i rozměr přepravního pouzdra.
U dalekohledů pro outdoor rozhoduje tedy nejvíc váha, rozměry a odolnost vůči vnějšímu prostředí, optické vlastnosti jsou druhořadé, přesto mohou být na slušné úrovni, vybíráte-li pečlivě a vybaveni základními informacemi k tomu, co požadujete. Jaké optické hodnoty se u dalekohledů tedy uvádějí, co znamenají a co si můžeme sami zjistit či spočítat: Zvětšení se uvádí téměř vždy a na prvním místě a znamená to, kolikrát se nám objekt zdá blíž než ve skutečnosti je. Dostatečné zvětšení za dne je už 6 až 8× a větší než 10 až 12× postrádá smysl, protože pak je problém udržet při pozorování dalekohled v klidu (dech, třes rukou ap.) a pozorovaný obraz je rozostřen nebo přímo roztřesený. Dalekohledy s menším zvětšením mají širší zorné pole, k pozorování jsou nejvhodnější a myslivci jim proto říkají obzorky.
Průměr objektivu bývá často uváděn jako druhé číslo v násobku a lze si ho také snadno změřit. Kvalitnější objektivy, s velkou světelností, mívají průměry 40 až 56 mm, ale na malých dalekohledech nepřekvapí ani průměry mezi 20 až 35 mm.
Šířka zorného pole je uváděna v Evropě v metrech ve vzdálenosti 1000 m, nebo v ?nemetrických? zemích, ve stopách (foods) na 1000 yardů. Větším zvětšením se zorné pole zužuje a bývá u většiny dalekohledů uvedeno. Příklad: monokulár 8×21, (váha jen 80 g!) v Evropě se uvádí šíře zorného pole 128 m na 1000 m a v zámoří je to 367` na 1000 yds. Někdy se můžete setkat i s údajem ve stupních, hlavně při velkých zvětšeních.
Světelnost je důležitá zvlášť za horších světelných podmínek, za šera až téměř tmy. Zornice vašeho oka se s tmou stále více roztahuje až do maximálních asi 7 mm, ale ne víc. (U velmi mladých lidí může být maximum i 8 mm, ale běžných je 6-7 mm, po šedesátce věku 4 mm a po osmdesátce je to jen 2,5 mm!) Tomu by měl minimálně odpovídat i průměr výstupní pupily u okuláru. Světelnost je tedy dána druhou mocninou průměru této pupily, při průměru ideálních 7 mm je tedy geometrická světelnost 49. Průměr pupily vašeho dalekohledu si vypočítáte tak, že průměr objektivu vydělíte zvětšením, tedy opět na příkladu dalekohledu označeného tentokrát 7×50. Počítáme 50:7=7,14 což vyhovuje.
Výkonnost za šera je údaj který ještě lépe charakterizuje možnosti dalekohledu ve špatných světelných podmínkách. Tento údaj si lze vypočítat. Je to druhá odmocnina ze součinu zvětšení a průměru objektivu v mm a měla by být lepší než 18. Náš příklad tedy vyjde 18,7. Čím vyšší hodnota, tím je ostrost a rozlišení obrazu lepší!
Hodnoty dalekohledu (7×50), uváděného v příkladu tedy vyhovují i náročnějším požadavkům v outdooru, ale rozumně vzato vystačíme i s nižšími hodnotami (6 - 8×20 - 32), protože pozorovat v noci většinou nemusíme.
Dvouoké triedry mají obvykle tzv. středové zaostřování, které je praktické a je doplněno obvykle i dioptrickou korekcí na pravém okuláru ± 3 až 5 dioptrie.
Monokuláry pak mají tzv. okulárové ostření které vyrovná i případnou dioptrickou korekci. Někdy lze výměnou okuláru dosáhnout i jiného zvětšení. Pozor však u levných spektivů, které se ostří jen popotahováním tubusu, je to velmi nepraktické i jen jako dětská hračka!
Dalekohledy s proměnou ohniskovou vzdáleností se také prodávají a nazývají se variable, ale trochu kvalitnější jsou poměrně drahé. Např. Tosco Variabel 8 - 24×50GA, vážící 830 g.
Jste-li fotografové a nosíte krom jiného, stále sebou i větší teleobjektiv, pak si můžete dokoupit i monokulárový nástavec. Takto s okulárem ve spojení s teleobjektivem získáte, díky kvalitní optice i velmi dobrý dalekohled, jehož optické hodnoty jsou odvozeny z teleobjektivu a přesné údaje získáte z tabulky, která je dodávána s nástavcem. Jako objektiv lze použít i teleobjektiv s proměnou ohniskovou vzdáleností tzv. zoom.
Zajímavý údaj je také, někdy uváděný, rozsah ostření, např. 10m až nekonečno. To znamená, že na blíž než 10m nezaostříte! U dalekohledů s velkým zvětšením (>20), je výhodný na dalekohledu vestavěný upevňovací závit na stativ 1/4 ? 3/8" se stativem pak budete mít snažší pozorování, zvláště stále stejného místa. Že se optiky prsty nedotýkáme, je snad všem jasné!
Dříve bývalo tělo dalekohledů vyráběno z mosazi, ale nyní se používá ocel, slitiny hliníku a umělé hmoty. Ocel je těžká, pro naše účely se nehodí, hliník ve většině parametrů vyhovuje, ale bývají problémy s kompenzací jeho velké tepelné roztažnosti. Zbývají tady moderní umělé hmoty s plnivy jako je grafit nebo keramika a splňující všechny požadavky pro outdoor.
Levnější dalekohledy pochází z Japonska a Jihovýchodní Asie nebo i z Ruska, prodávají se pod různými obchodními značkami např. Tosco, Lichter ap., mezi luxusnější patří zejména evropské značky Leica, Steiner, Zeiss i Buschnell, také Exakta a další známé značky jsou velmi dobré.
Důležitou součástí dalekohledu je pevné, vodě odolné pouzdro které váš dalekohled ochrání a také umožňuje vždy jeho snadné vyjmutí. Vzpomeňte si na poctivá kožená pouzdra starších dalekohledů, na doplňující krytky objektivů i okulárů a nemyslete, že koženkové pouzdro se zipem to nahradí. Dalekohled lze doplnit gumovou ochranou okrajů objektivu, sloužící jako sluneční či dešťová clona. Okulár lze vylepšit anatomickou gumovou očnicí a krytem proti prachu a dešti. Můj výše zmíněný ruský spektiv je uzavřen v pevném šroubovacím pouzdře z plastu a krom váhy, této ochraně nelze nic vyčíst, dokonce i plave. Dalekohled je také nutné nosit na snadno dostupném místě a s tím bývá většinou problém, protože o toto místo soupeří s fotoaparátem, nožem, telefonem, láhví s pitím ap. důležitými věcmi. Je-li připevněn k batohu, nosným popruhům nebo k bederáku, je tu nebezpečí poškození při odložení batohu, třeba při dopravě. Nosit dalekohled na krku doporučuji při pozorování někde na vyhlídce, kde vám může snadno upadnout, ale jít s batohem a houpajícím se dalekohledem na krku je příliš i pro otrlé jedince. Opravdu dobré řešení jsem zatím neviděl a ti opatrní co ho mají ukryt v hloubi batohu, toho zase moc nenapozorují, bývá to bohužel i osud mého velkého a drahého foťáku, kde pak vítězí má lenost nad možnými akčními záběry.
Co znamenají dvě čísla doprovázející technické údaje o každém modelu? Představují optické přiblížení, které dalekohled umožňuje. První číslo oznamuje, kolikrát dalekohled přibližuje objekt. Druhé číslo určuje velikost průměru objektivu v milimetrech. Čím větší je jeho průměr, tím je jasnější obraz. Obě vlastnosti však myji své meze, a tak ideální pro běžné použití je 8x20.
Existují dalekohledy pro lidi s brýlemi?
Nosí-li majitel dalekohledu brýle, pak mu budou některé modely k ničemu. Vadí především kaučukovč kruhové očnice, neboť je téměř nemožné ohnout je tak, aby do okulárů bylo vidět i přes brýle. Nehledá na to, že tato manipulace zabere více či méně drahocenného času v okamžiku, kdy je dalekohled zaměřen na běžící zvíře nebo letícího ptáka. Obrýlení zákazníci by tedy měli dávat přednost přístrojům s posuvnými, snadno odnímatelnými očnicemi z pevného materiálu.
Je lépe dát přednost rovným dalekohledům před klasickými?
Z rovných dalekohledů, které jsou vybaveny střechovitými hranoly, jsou okuláry v jedné rovině s objektivy. Oproti tomu jsou klasičtější modely vybavené tak zvanými portu hranoly, které jsou navzájem vychýlené. Střešní hranoly jsou konstrukčně náročnější a dražší. Proto jsou také rovné dalekohledy nižší třídy spíše průměrné.
Triedr
Zdroj: Astronomický deník
Je to k nevíře, ale tahle soustava čoček a skleněných hranolů, jejichž základní konstrukce se od počátku dvacátého století příliš nezměnila, je dosud nejdostupnější kvalitní astronomický dalekohled. Samozřejmě, triedr má jistá omezení, ale jinak je s ním na co koukat. Posuďte sami.
Snad nejvděčnějším cílem je Měsíc. Snadno se hledá a i ten nejjednodušší triedr, pokud možno upevněný na stativu, vám na jeho povrchu ukáže více detailů než spatřil Galileo Galilei na počátku sedmnáctého století. Především na terminátoru - rozhraní světla a stínu - najednou vystoupí nepřeberné množství kráterů a rozmanitě tvarovaných pohoří. Všechny tyto jemné detaily navíc s postupnou změnou osvětlení, den za dnem, změní i podobu.
Dobrým cílem, který se snado hledá, je i Slunce. Projekcí se můžete podívat na řadu větších či menších skvrn a můžete také sledovat, jak ze dne na den mění polohu ale i podobu. Pozor! V žádném případě se ale na Slunce nedívejte přímo! Můžete si poškodit zrak!
U ostatních těles Sluneční soustavy už to tak slavné není. Na světlé večerní nebo ranní obloze vám triedr pomůže nalézt planetu Merkur, která se nikdy příliš nevzdaluje od Slunce. Venuše je sice nepřehlédnutelná i bez dalekohledu, ale na druhou stranu vám kvalitní přístroj na stativu ukáže, jak v průběhu týdnů mění úhlovou velikost a fázi. Bez zajímavosti není ani fakt, že právě tato pozorování přivedla Galilea Galileiho k přesvědčení, že Země skutečně obíhá kolem Slunce. (Po pravdě řečeno, tyto změny vysvětloval i jiný, tzv. Tychonův model, ve kterém byla naše planeta stále centrem vesmíru.) Zatímco Mars v triedrech vypadá jenom jako naoranžovělá hvězda, při sledování Jupiteru snadno v přilehlém okolí naleznete hned čtyři jasné měsíce: Ió, Európu, Ganymed a Kallistó (v pořadí od planety). Obzvlášť snadné je zahlédnout poslední dva satelity. Naopak Ió a Európa se mohou často ukrývat v záři oslnivé planety - v jejich případě proto vyčkejte na dobu, kdy se dostanou úhlově dále od planety. Tuhle informaci vám prozradí třeba Hvězdářská ročenka či některý z běžně dostupných astronomických programů. Spatřit Saturnův prstenec není vůbec jednoduché. Na subtilní ozdobu druhé největší planety musíte použít dalekohled na stativu, jenž zvětšuje alespoň 20x až 30x. Můžete ale zkusit zahlédnout měsíc Titan. Vypadá jako hvězdička osmé velikosti, která Saturn oběhne jednou za šestnáct dní. Od Saturnu se vzdaluje až na tři úhlové minuty.
Většího zvětšení (vhodného právě pro pozorování planet) lze u triedru dosáhnout tak, že za stávající okulár (za jeden nebo za oba) přidáte další okulár, astronomický nebo i z mikroskopu, upevněný v trubičce (je třeba experimentovat, ne vždy to vede k úspěchu). V dosahu menšího triedru je i Uran, Neptun a zhruba desítka nejjasnějších planetek, jež se toulají mezi dráhou Marsu a Jupiteru. Abyste měli při jejich identifikaci patřičnou jistotu, bude nejlepší, když si nakreslíte skicu těsného okolí možné planety či planetky a z noci na noc budete sledovat, jak se těleso pohybuje vůči vzdáleným hvězdám. Pokud máte možnost pozorovat tmavou oblohu daleko od pouličního osvětlení, ukáže vám triedr 7x50 či 10x50 stálice slabé až devět magnitud. Do zorného pole se vám tehdy dostane několik desítek dalších objektů.
Začneme-li podzimní oblohou, je na místě jmenovat zajímavé a pro triedr vhodné objekty jako Galaxii v Andromedě (M 31), o něco slabší galaxii M 33 v Trojúhelníku, dvojici otevřených hvězdokup chí a h v Perseovi či skupinu hvězd kolem Mirfaku - alfa Persei. Na zimní obloze jsou vděčným cílem Plejády a Hyády z Býka, Mlhovina v Orionu M 42 a Jesličky (M 44) v Rakovi. Z jarní oblohy lze vybrat otevřenou hvězdokupu M 48 v Hydře a kulovou hvězdokupu M 13 v Herkulovi.
Mnoha nádhernými zákoutími kypí především letní nebe. Nezapomenutelné je toulání Mléčnou dráhou, jen tak nazdařbůh. Zahlédnout zde můžete nejrůznější více či méně náhodná nakupení stálic, často podivuhodných tvarů, barevné hvězdy, temné zálivy. Krásná je Laguna (M 8) ve Střelci a nedaleko i otevřená hvězdokupa M 25 či hvězdokupa kulová M 22. Jako drobná mlhavá skvrnka, která ve větších dalekohledech připomíná ohryzek, vypadá planetární mlhovina M 27 v Lištičce. Na západním okraji stejného souhvězdí zase leží Ramínko na šaty - hříčkou náhody zajímavě vytvarovaná skupina různě vzdálených stálic. Poblíž Denebu, nejjasnější hvězdy z Labutě, narazíte nejen na jemnou mlhovinu Severní Amerika (na ní je triedr obzvlášť vhodným přístrojem), ale i otevřenou hvězdokupu M 39. A pokud byste chtěli spatřit zbytek po supernově, podívejte se pod hvězdu epsílon Cygni, kde leží Řasy - cáry dávno zaniklé hvězdy.
Dobře, triedr je skutečný hvězdářský dalekohled. Jenže po kterém z typů sáhnout? Situace na trhu je více než pestrá a rozhodně neplatí úměra, že pokud stojí nějaký přístroj dvacetkrát víc, lze s ním také dvacetkrát víc vidět.
Slovem triedr se dnes označuje každý dalekohled, v němž se používá trojbokých hranolů k dosažení vzpřímeného obrazu. Většinou se přitom jedná o dvojici spojených dalekohledů, v astronomické hantýrce nazývanou binar.
Každý takový přístroj charakterizují dvě čísla: zvětšení a průměr objektivu. Například 7x50 znamená, že triedr s objektivy o průměru pět centimetrů zvětšuje sedmkrát. Na první pohled se může zdát, že větší zvětšení přináší i lepší obraz. Skutečně, s dalekohledem se pak snadněji sledují jak dvojhvězdy, tak i Jupiterovy satelity či krátery na Měsíci. Na druhou stranu ale rostoucí zvětšení omezuje velikost zorného pole a pokud držíte triedr v ruce, může se až nepříjemně chvět. Jednoduše řečeno, pokud nebudete používat triedr na stativu, je optimální nejvýše desetinásobné zvětšení.
A co průměr objektivu? Binar je v noci skutečně mocným rozšířením našeho zraku, díky kterému vidíme mnohonásobně slabší hvězdy. Triedr 7x35 posbírá zhruba dvacetkrát více světla než naše neozbrojené oči (tj. optická soustava "1x8"). Triedr 7x50 dokonce padesátkrát víc, takže oproti předcházejícímu typu dalekohledu ukáže asi o magnitudu slabší hvězdy. Na druhou stranu je ale těžší a proto se vám při delším pozorování rychleji unaví ruce. Léta praxe ukázala, že optimální průměr objektivů je 50 milimetrů. (Na další padesátinásobné zvýšení sběrné plochy už potřebujete dalekohled o průměru objektivu 35 centimetrů.)
Objektivy triedrů jsou většinou pokryty tzv. antireflexní vrstvou (vypadá jako barevný, nejčastěji modrý, zelený či purpurový povlak). Zvyšuje propustnost čoček a snižuje nežádoucí vnitřní odrazy a dalších rušivé jevy. U levnějších typů je takto upraven pouze vnějších povrch objektivu a okuláru, zatímco dražší triedry mají ošetřeny všechny odrazné plochy. Přesto všechno lze z úspěchem k pozorování používat jednodušší triedry. Daň v podobě menšího kontrastu a dosahu je -- zdá se -- přijatelná. Triedr byste měli vybírat také s ohledem na průměr vašich zorniček, jejichž velikost si před zrcadlem změříte pomocí průhledného pravítka při tlumeném osvětlení. Ilustrací může být rozdíl mezi binary 7x35 a 7x50. V prvním případě má dalekohled velikost výstupní pupily (světlý kruh viditelný v okuláru) pět milimetrů, ve druhém zhruba sedm milimetrů. (Velikost výstupní pupily můžete změřit pravítkem nebo spočítat podělením průměru objektivu zvětšením.) Jestliže máte průměr zorničky kolem sedmi milimetrů, kupte si 7x50. Pokud ale máte zorničku menší, řekněme kolem pěti milimetrů, bude pro vás vhodnější 7x35. U druhého typu 7x50 by totiž část světla posbíraného objektivy neprošla do vašeho oka. S triedrem 7x35 prostě uvidíte obdobně slabé objekty jako se 7x50. Jinou možností je vybrat si přístroj 10x50 -- i ten má totiž průměr výstupní pupily 5 milimetrů (a posbírá více světla než 7x35). Kromě průměru objektivu a zvětšení se triedry tu a tam liší systémem ostření. Většina z nich má tzv. centrální ostření, které plynule bez zádrhelů posunuje oběma okuláry. Případnou odchylku pravého oka lze nastavit na pravém, samostatně pohyblivém okuláru. Narazit ale můžete i na (levnější) přístroje, u nichž centrální ostření chybí. Je zřejmě úplně jedno, který si vyberete. Centrální ostření je však pohodlnější. Nejlepší je verze ostření prostřednictvím široké středové osy, nikoli "jen" kolečkem mezi okuláry. Pro pozorování i pro větší odolnost vůči nárazu je pak výhodný i pogumovaný povrch. Naopak zbytečné je kupovat přístroje se zoomem. Jsou drahé, mechanicky nestabilní a poskytují nepřirozené zorné pole.
Jako univerzální proto doporučujeme běžný triedr 10x50. Pozorujete-li často v místech, kde je temné nebe, je výhodnější 7x50, který může mít o něco větší zorné pole. Pokud chcete mít triedr téměř kapesní, můžete dát přednost typu 8x40, i když s ním neuvidíte tak slabé objekty a hvězdy.
Tyto triedry můžete pořídit velmi levně v různých "second-handech", na burzách a v zastavárnách. Šetřit ale není na místě. Nový přístroj lze se zárukou koupit za cenu kolem dvou tisíc korun. Nemusíte se přitom vyhýbat ani výrobkům z východní Evropy, nicméně i většina renomovaných firem prodává poměrně levné dalekohledy. Na druhou stranu -- koupě triedru je jednorázová záležitost, na které není vhodné příliš šetřit.
Tento článek byl ztažený z www.topoptika.cz